Najväčší výber kočíkov
0948 633 747 (Po-Pia: 8-15 hod)
Overené zákazníkmi
Košík
AKCIA: pri objednávke nad 50€ získate od nás darček USB LED lampu + zľavové kupóny: 10% zľavu na nákup LED panelov a LED žiaroviek + zľavové kupóny.
Pri kúpe kombinovaného kočíka detský fusak len za 6.95€. Do poznámky uveďte AKCIAFUSAK
Kategórie produktov
Kočíky FB
Doprava zadarmo
Tento eshop odporúča Katka Koščová
Naj výber: LED žiarovky, LED pásiky, LED reflektory

Ponuka detských zadržiavacích zariadení na trhu je veľmi veľká, napriek tomu nie každá autosedačka je vhodná pre každé dieťa a každé auto. Rozhodujúce je, aby si vzájomne vyhovovali. Pri kúpe autosedačky sa riaďte hmotnosťou a výškou dieťaťa, nie jeho vekom (s výnimkou podsedákov).

Základné rozdelenie autosedačiek podľa skupín ECE:

Skupina (ECE)

Hmotnosť dieťaťa

Vek dieťaťa

Skupina 0

0 – 10 kg

od narodenia do 9.mesiaca

Skupina 0+

0 – 13 kg

od narodenia do 15.mesiaca

Skupina I

9 – 18 kg

od 9.mesiaca do 4.roka

Skupina II

15 – 25 kg

od 4. do 7.roka

Skupina III

22 – 36 kg

od 6. do 14.roka


Rozdelenie autosedačiek podľa spôsobu ich upevnenia:

 • Detská škrupinová sedačka – skupina 0 a 0+: pripevňuje sa prostredníctvom trojbodového bezpečnostného pásu proti smeru jazdy
 • Detská škrupinová sedačka s podstavcom – skupina 0+: pripevňuje sa buď trojbodovým bezpečnostným pásom proti smeru jazdy alebo sa pripne na podstavec systému ISOFIX.
 • Detská sedačka pripevnená na zadnom sedadle proti smeru jazdy – skupina 0+: pripevňuje sa pomocou bezpečnostného trojbodového pásu v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté 5-bodovými bezpečnostnými pásmi autosedačky. Poloha ležmo je možná.
 • Detská sedačka s vlastným systémom bezpečnostných pásov – skupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté bezpečnostnými pásmi autosedačky.
 • Detská sedačka so záchytným telesom – skupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy.
 • Záchytné teleso – skupina II: dieťa sedí na sedadle automobilu a je prichytené záchytným telesom a trojbodovým alebo bedrovým bezpečnostným pásom (tento druh je u nás používaný zriedka).
 • Detská sedačka bez vlastného systému bezpečnostných pásov – skupina I, II, III: niektoré systému sú určené len pre skupinu II, III. Prichytiť sa dajú len trojbodovými bezpečnostnými pásmi.
 • Podsedák – skupina II, III: položí sa na sedadlo a dieťa je zapnuté trojbodovým bezpečnostným pásom.
 • Viacgeneračné nastaviteľné (univerzálne) autosedačky – skupina I, II, III: dieťa sediace v autosedačke je prichytené trojbodovým bezpečnostným pásom auta.


Montáž autosedačky

Pri montáži autosedačky dodržiavajte pokyny v návode na obsluhu. Aby bola vaša ratolesť čo najlepšie chránená, vyhnite sa najčastejším chybám pri upevňovaní autosedačky:

 • Bezpečnostné pásy autosedačky nie sú správne dotiahnuté, dieťa sa z nich môže vyšmyknúť, nevedú správne cez telo dieťaťa, tzn. že vedú cez krk, tu by pri kolízii hrozilo uškrtenie bezpečnostným pásom.
 • Autosedačka nie je dostatočne pevne prichytená trojbodovým bezpečnostným pásom. Správne pripevnenou autosedačkou sa takmer nedá pohnúť.
 • Dieťa je príliš naobliekané, čím znižujeme účinnosť pásov pri prípadnej kolízii.
 • Za žiadnych okolností neumiestňujte autosedačku na predné sedadlo spolujazdca proti smeru jazdy, pokiaľ sa tu nedá deaktivovať airbag alebo si nie ste istý, ako to urobiť.


​Spôsob prichytenia autosedačky
Veľká časť detských autosedačiek sa na sedadlo automobilu upevňuje trojbodovým pásom, ktorým sú vybavené všetky typy áut. Stále populárnejší je však princíp nazývaný Isofix. Je to označenie zatiaľ najdokonalejšieho prichytenia detských autosedačiek. Na spodnej strane autosedačky sú dve čeľuste, ktoré sa pri montáži zasúvajú medzi sedadlo a operadlo zadnej sedačky automobilu, kde zapadnú do upevňovacích kruhov pevne spojených s karosériou. Takto je detská sedačka pevne spojená s karosériou, a je tak v aute spoľahlivo a bezpečne prichytená. Okrem toho býva sedačka pripevnená tyčou aj k podlahe automobilu, čím získava stabilitu v prípade čelného nárazu. Tento systém v podstate vylučuje chybné prichytenie autosedačky k sedadlu auta, čo býva najčastejšou príčinou zranení detí v prípade nehody. Prieskumy totiž dokazujú, že viac než tretina autosedačiek býva pomocou pásov zle prichytená. Isofix sa zaklapne a farebné kontrolky na spájacích miestach potvrdia, že je spojenie dokonalé. Autosedačky so systémom Isofix však vyžadujú špeciálne prichytenie kotvovými príchytmi a upevňovacími okami na sedadlách, ktorými sú vybavené takmer všetky novšie autá. 
 
Dieťa na sedadle spolujazdca
Túto možnosť upravuje Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách. Dieťa by sa malo prevážať v autosedačke na zadných sedadlách, no pripúšťa sa aj možnosť viezť dieťa na sedadle spolujazdca (napr. ak veziete viac detí a zadné sedadlá sú obsadené, alebo v prípade, že máte staršie auto a vzadu nie sú bezpečnostné pásy). Samozrejme dieťa musí byť pripútané v autosedačke.
Ak má vaše auto airbag spolujazdca a vy dieťa veziete v autosedačke umiestnenej v smere jazdy, odborníci odporúčajú posunúť sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu, aby vystrelený airbag nespôsobil dieťaťu vážne poranenia.
Pri použití autosedačky umiestnenej proti smeru jazdy (vajíčka, škrupinky) je nevyhnutné vypnúť airbag spolujazdca!